Steeds meer groene daken in purmurend

Het is een gloednieuw stukje Purmerend, Klein Where. En een bijzonder stukje: de buurt is aangelegd met het idee om de natuur een handje te helpen. Zo staan de auto’s op grasparkeerplaatsen en wordt regenwater in de buurt opgevangen in plaats van afgevoerd naar de riolering. Ook de bewoners dragen hun steentje bij: bewoner Henny Bruijn wilde een groen dak op zijn schuur aanleggen. Zijn idee liep als een lopend vuurtje door de buurt en uiteindelijk heeft Henny geholpen bij de realisatie van wel 16 groene daken.

Henny vertelt: ‘Ik wilde het eigenlijk meteen al doen toen we hier kwamen wonen, maar nu is het er eindelijk van gekomen. Bij de gemeente heb ik nagevraagd hoe het zit met subsidies en dat scheelt behoorlijk in de kosten. Een groen dak kost zo’n 45 euro per vierkante meter. De gemeente geeft hiervoor subsidie van 20 euro per vierkante meter. Je schiet de kosten zelf voor en krijgt dan een deel terug. Het aanvragen is eigenlijk heel soepel verlopen. Voor een schuurtje betaal je dan zelf nog maar ongeveer 160 euro.’

Een groen dak of sedumdak houdt schuurtjes in de zomer veel koeler. Bovendien groeit en bloeit er van alles op zo’n dak en dat is fijn voor de biodiversiteit in de buurt. Ook gaat de dakbedekking zo’n 15 jaar langer mee. Los van die voordelen voor mens en dier, was het ook een sociale aangelegenheid. Henny: ‘We hebben er een leuke dag van gemaakt. Een van de buren had eten en drinken geregeld en we konden met alle buren gebruikmaken van een vorkheftruck van het bedrijf hier in de buurt om het sedum op de daken te tillen. Sommige buren had ik nog nooit gesproken voor we hieraan begonnen.’

Henny hoopt ook andere inwoners te inspireren: ‘Het galmt nog na de in de buurt. Ook de bewoners van fase 2 van Klein Where hebben het erover om groene daken aan te leggen. De tuinen hier zijn niet zo groot. Met een groen dak ziet het er al gauw wat vriendelijker uit en de natuur heeft er ook wat aan. Vogeltjes vliegen hier af en aan, erg leuk om te zien!’

Heb je ook een schuurtje of een plat dak, en wil je meer weten over deze subsidie? Hier vind je de voorwaarden en het aanvraagformulier. Overigens kunnen zonnepanelen vaak ook prima op een groen dak. Bij het Duurzaam Bouwloket van de gemeente ontdek je wat je allemaal kunt doen om je eigen omgeving te verduurzamen.
 

Aanmelden voor e-magazine

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en evenementen.

Samenwerking Klimaatadaptatie Noorderkwartier & Samenwerking Waterketen Noorderkwartier stellen samen als doel: het verbinden van partijen die werken aan opgaven voor de waterketen en ruimtelijke adaptatie. 

Vragen? Neem gerust contact op info@samenblauwgroen.nl

Disclaimer